Arsimi Universitarë

Arsimi Universitarė Shiko videon

Qershor 25, 2009 00:00h  - 

Jeta nė Kosovė diskuton pėr arsimin universitar

23 qershor 2009   Kėtė tė enjte nė "Jeta nė Kosovė" mund tė ndiqni tė gjeturat e hulumtimit mbi problemet dhe cilėsinė e studimeve nė Universitetin e Prishtinės.
Pse nuk implementohen metodat bashkėkohore tė mėsimdhėnies dhe vlerėsimit nė UP? Sa bėjnė studentėt e UP punė praktike? Sa ėshtė i furnizuar me literaturė adekuate universiteti i vetėm publik nė Kosovė? A vlerėsohen nė mėnyrė objektive studentėt nga profesorėt e tyre? Ēfarė marrėdhėnie ekzistojnė midis profesorėve dhe studentėve nė UP?

Pėr t’i diskutuar kėto dhe tė tjerat nė lidhje me universitetin e vetėm publik tė Kosovės, mysafir tė Jeta Xharrės do tė jenė:

Nehat Mustafa, kėshilltar i Ministrit tė Arsimit;
Jonuz Salihaj, ekspert i arsimit;
Melinda Mula, zyrtare e lartė pėr zhvillimin e programit tė trajnimeve nė Qendrėn pėr Arsim nė Kosovė-KEC;
Avdullah Alija, drejtor i departamentit pėr arsim tė mesėm nė Ministrinė e Arsimit;
Adnan Dragaj, kėshilltar i Ministrit tė Arsimit;
Jehona Lushaku, asistente nė Universitetin e Prishtinės;
Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės;
Fatmire Tėrdevci, menaxhere e projektit;
Isa Gacaferi, monitorues nė Pejė;
Valdrin Beka, monitorues nė Ferizaj;
Krenare Maloku, hulumtuese dhe menaxhere e programit tė BIRN-it;
Faton Ademi, monitorues nė Mitrovicė;
Jusuf Thaēi, analist i arsimit tė lartė dhe autor i hulumtimit pėr Universitetin e Prishtinės.

Ndėrsa nė kuadėr tė rubrikės  "Kultura nė Kosovė," Arif Muharremi sjellė kritikė mbi shfaqjen "Vdekja dhe Vasha" nė regji tė Fatos Berishės.

  •  Print
  • Email
  • Share

Komente: (0)