Drejtësia në Kosovë diskuton për kushtet e punës në Policinë e Kosovës

Drejtėsia nė Kosovė diskuton pėr kushtet e punės nė Policinė e Kosovės

Kėtė tė diel, "Drejtėsia nė Kosovė" transmeton pjesėn e dytė tė emisionit pėr parregullsitė nė Policinė e Kosovės.

Cilat pajisje u mungojnė momentalisht policėve tė Kosovės. Pse eprorėt e Policisė sė Kosovės vozisin veturat e reja, ndėrsa veturat e pėrdorura ua japin nė shfrytėzim policėve tė patrullės?

Me ēfarė veturash shkojnė nė shtėpi eprorėt e PK-sė?

Gjatė emisionit do tė trajtohen edhe problemet sociale tė Policisė sė Kosovės.

Pse shteti i Kosovės garanton dėmshpėrblim prej vetėm 2000 eurosh pėr policin i cili e ka humbur jetėn nė detyrė?

Si jetojnė familjet e policėve tė rėnė nė detyrė?

Ēfarė tretmani ka pėr policin e lėnduar gjatė detyrės zyrtare? Pse kėta policė nuk marrin dėmshpėrblim?

Gjatė emisionit shikuesit do kenė mundėsinė tė ndjekin edhe deklaratat e policėve tė Kosovės pėr sa i pėrket punės sė sindikatės sė Policisė sė Kosovės.

Pse policėt thonė se nuk kanė sindikatė?  A ka policė tė cilėt po japin dorėheqje nga sindikata e PK-sė pėr shkak tė pakėnaqėsisė me tė?

Pėr t’i trajtuar kėto ēėshtje gazetari Kreshnik Gashi nė kushte anonimiteti ka intervistuar katėr policė tė Kosovės, dhe: 

Naim Rexha, nga Drejtoria Qendrore e Policisė sė Kosovės;
Shaban Tasholli, nga Sindikata e Policisė sė Kosovės;
Mazllum Bajraktari, polic i lėnduar nė detyrė;
Behar Selimi, ish drejtor i Policisė sė Kosovės;
Ismet Rrustolli, vėlla i policit tė rėnė nė detyrė.

Nė fund, ndiqni rubrikėn 'Policia' me aksionet e drejtpėrdrejta tė Policisė sė Kosovės.

"Drejtėsia nė Kosovė" ēdo tė diel nė ora 21:00 dhe repriza tė mėrkurėn nė mesditė.

 

Komente: (0)