Drejtësia në Kosovë diskuton për privatizimin e distribucionit të KEK-ut

Drejtėsia nė Kosovė diskuton pėr privatizimin e distribucionit tė KEK-ut

 

Kėtė tė diel "Drejtėsia nė Kosovė" diskuton pėr privatizimin e distribucionit tė KEK-ut.

Pse sindikata e punėtorėve tė KEK-ut ėshtė ankuar deri nė New York pėr tė drejtat e saj? Ēfarė pėrgjigje ka marrė kjo sindikatė nga Ombudspersoni Bankės Botėrore pėr ankesat e saja?

Pse sindikata ankohet se qeveria nuk po garanton siguri pėr punėtorėt e KEK-ut pas privatizimit tė distribucionit? 

Ēfarė thuhet nė raportin e ombudspersonit tė Bankės Botėrore pėr projektin e privatizimit tė distribucionit tė KEK

Pse Ombudspersoni i Bankės Botėrore do ta auditoj tėrė kėtė proces vetėm njė javė para se tė hapen ofertat?

A do ta bllokojė ky auditim  procesin e privatizimit?

Nė pjesėn e dytė tė emisionit ndiqni reportazhin pėr mospajtimet nė mes Kėshillit Gjyqėsorė tė Kosovės dhe Institutit Gjyqėsorė tė Kosovės pėr konkursin e ri pėr gjyqtarė tė shpallur tė hėnėn me 14 maj?

Pse KGJK-ja po kėrkon anulimin e  kėtij konkursi?  Si ndodhi qė Instituti  Gjyqėsorė i Kosovės nuk morri miratimin nga KGJK-ja pėr hapjen e kėtij konkursi? 

Pėr tė diskutuar pėr kėto ēėshtje gazetari Kreshnik Gashi ka intervistuar:

Izet Mustafa, nga SPEK
Valon Syla, nga Komisioni pėr Privatizimin e Distribucionit tė KEK-ut
Enver Peci, kryesues i KGJK-sė
Lavdim Krasniqi, drejtor i Institutit Gjyqėsorė tė Kosovės 

Nė fund tė emisionit do mund tė ndiqni edhe rubrikėn policia me aksione tė drejtpėrdrejta tė policisė. 

"Drejtėsia nė Kosovė" transmetohet ēdo tė diel nė ora 21 dhe repriza tė mėrkurėn nė mesditė.

 

Komente: (0)