Privatizimi i OJQ-ve Mikrofinanciare

Privatizimi i OJQ-ve Mikrofinanciare Shiko videon

Mars 29, 2012 22:39h  - 

Si po privatizohen kėto OJQ mikrofinanciare dhe kush po i mbėshtet ato? Pse po i ngutet Qeverisė dhe Kuvendit tė Kosovės qė ta miratojė kėtė ligj? A ka pasur presion nga jashtė pėr ta shtyrė kėtė ligj?

Kush po e kėrkon transformimin e OJQ-ve mikrofinanciare? Si do tė reflektojė ky transformim te donatorėt qė japin fonde pėr shoqėrinė civile? A janė nė pėrputhje me parimet evropiane tė sektorit tė shoqėrisė civile ndryshimet nė kėtė ligj?

Kush po i bėn presion deputetėve tė Kosovės pėr tė kaluar kėtė ligj nė formė tė pėrshpejtuar?

Pse Thesari Amerikan ėshtė i interesuar qė kaq urgjentisht asetet e OJQ-ve mikrofinanciare, tė cilat arrijnė 130 milionė euro, t’i kthejė nė asete private? Si ka mundėsi qė 130 milionė euro tė shkojnė jashtė Kosovės me aprovimin e kėtij ligji? A ėshtė kjo nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kosovės dhe Ligjit pėr Asociim, i cili ndalon qė prona e njė OJQ-je tė shėndrrohet nė pronė private?

Kush do ta dėrgojė kėtė rast nė Gjykatė Kushtetuese, nėse ky ligj kalon nė Kuvend?

  •  Print
  • Email
  • Share

Komente: (0)