Problemi me mikrofinancat

Problemi me mikrofinancat Shiko videon

Prishtinė | Prill 19, 2012 15:38h  - 

Jeta nė Kosovė kėtė javė kishte paralajmėruar transmetimin e debatit pėr zgjedhjet nė Ferizaj. Pas konsultimit tė bazės ligjore tė Kėshillit tė Pavarur tė Mediave pėr mbulimin e zgjedhjeve nga mediat, Jeta nė Kosovė ka vendosur qė transmetimi i debatit pėr zgjedhje do tė bėhet tė enjtėn e ardhshme.

BIRN-i analizon se ēka ndodhi nė seancėn e fundit parlamentare, nė tė cilėn mezi u mblodhėn votat pėr ta kaluar ligjin pėr banka dhe mikrofinanca.

Pse Banka Qendrore po pėrzihet nė sektorin jo-qeveritar, duke u marrė me shpėrndarje tė donacioneve pėr bamirėsi? Cila bankė qendrore nė botė merret me shpėrndarje tė fondeve pėr bamirėsi? A i respekton ligji i sapoaprovuar rekomandimet e Kėshillit tė Evropės dhe a e respekton Kushtetutėn e Kosovės.

Lidhur me ligjin pėr banka, Jeta Xharra interviston:

Merdian Kukleci, Banka Qendrore e Kosovės;
Hajredin Kuēi, zv. kryeministėr;
Safete Haderxhonaj, kryetare e komisionit pėr buxhet e financa;
Flutura Kusari, juriste.

"Jeta nė Kosovė", ēdo tė enjte nė 20:20, dhe repriza, tė nesėrmen nė mesditė.

 

  •  Print
  • Email
  • Share

Komente: (0)